search
Quatro
Cenová ponuka
5 Tipov, ako sa starať o Drevenú podlahu
567x     15x     0x    

5 Tipov, ako sa starať o Drevenú podlahu

Vybrali ste si plávajúce podlahy do Vášho domova, a chceli by ste udržať ich krásu a životnosť čo najdlhšie? Prinášame Vám praktické a jednoduché tipy, ako to dosiahnuť!

1. Dajte si pozor na vlhkosť

Drevenú podlahu radšej neklaďte do vlhkých priestorov. Ihneď ju osušte, ak sa na ňu vyleje voda. Ak sú vlhké kúty problémom vo Vašom dome, mali by ste zvážiť lepšiu izoláciu či zateplenie. Prach odstraňujte aspoň raz týždenne suchou handrou, metlou, či vysávačom. Pri čistení podlahy používajte horúcu vodu a poriadne vyžmýkaný mop, a vyhnite sa premočenej handre či mopu. 

2. Kto sú ich nepriatelia? 

- Nedostatočné vetranie môže časom spôsobiť na podlahe zdureniny a iné nerovnosti

- Veľmi nízka vlhkosť spôsobuje tvorbu prasklín

- Neoptimálna teplota! Tá optimálna by sa mala pohybovať okolo 18-20°C

- Piesok a ďalšie nečistoty môžu podlahu znehodnotiť poškrabaním.

- Pozor na poškriabanie!  Vyvarujte sa posúvaniu ťažkých predmetov po podlahe. Nábytok zabezpečte napríklad filcovými podložkami 

3. Pozor na prípravky! 

Používajte špecializované prípravky na drevené/laminátové podlahy, ktoré okrem čistiacej funkcie taktiež spĺňajú tú ošetrujúcu a vyživovaciu. 

- Čomu sa vyhnúť pri čistení plávajúcej podlahy? 

- Nestriekajte čistiace prípravky priamo na podlahu

- Vyhnite sa vosku a lesku, ktoré by vytvorili na povrchu film. Podlaha by sa stala priveľmi klzkou, a znemožňovala by odstraňovanie škvŕn.

- Nečistite ju mokrou handrou, ani na ňu nepokladajte mokré predmety

- Vyhnite sa bielidlám, riedidlám a leštiacim prípravkom, ktoré môžu zásadne poškodiť povrch podlahy.

4. Ako vyčistiť fľaky? 

Ak gumové podrážky vytvoria tmavé šmuhy na Vašej podlahe, obyčajná guma Váš problém doslova vygumuje! Fľakov po fixkách, rúžu, tušu či farieb sa zbavíte použitím liehu. Zmiešajte ho v pomere 1:1 s vodou a jemne podlahu vyčistite handrou. Horúceho vosku či nalepených žuvačiek z podlahy sa zbavíte kockami ľadu a umelým nožíkom.  

5. Ako podlahu lakovať? 

Nalakovaná podlaha sa prirodzene časom opotrebováva. Preto ju treba raz za niekoľko rokov prebrúsiť a prelakovať. Ak chcete jej odolnosť predĺžiť, vyskúšajte používať špeciálne leštidlo na lakovanú podlahu, ktoré nanášajte dvojvrstvovo v 2-mesačných intervaloch. 

Voskovanú podlahu by ste mali ošetriť aspoň raz ročne. Voskovým olejom rovnomerne potrite jej povrch. Nechajte podlahu vyschnúť aspoň 12 hodín, a následne ju vyleštite. Dajte si ale pozor, na priveľké množstvo voskového oleja, ten by sa mohol zmiešať s drobnými nečistotami.

Nezabúdajte, že životnosť Vašej podlahy ovplyvníte správnym výberom! Pri kúpe si všímajte jej záťažový index, hrúbku a typ drážky.

Autor: Alžbeta Olejárová, 15.7.2020

Zdroje: carodreva.sk, diva.sk

Páčil sa Vám článok?

Zdielajte..
 

Ďalšie články: