search
Quatro
Cenová ponuka
Ako vymaľovať detskú izbu
449x     51x     0x    

Ako vymaľovať detskú izbu

Čo je správnym kľúčom k úspechu v dizajnovaní detskej izby? Farby!

Farby nás ovplyvňujú od útleho veku. I keď ich deti pár týždňov od narodenia úplne nerozoznávajú, neskôr im môžu ovplyvňovať náladu a atmosféru celej domácnosti. Rodičia musia pri zariaďovaní myslieť dopredu a vybrať okrem zariadenia aj vhodnú farbu. Pre deti by mala byť ich izba akýmsi útočiskom, ich kráľovstom - priestorom, kde sa môžu hrať, zabávať, ale aj oddychovať. Tak si určite kladiete otázku, ktoré farby sú vhodné do detskej izby? My vám ju zodpovieme a poradíme.

Jedným z najdôležitejších faktorov je psychológia farieb - farba dokáže ovplyvňovať kreativitu aj náladu dieťaťa.

Psychológia farieb rozdeľuje farby na základe ich účinkov na:

  • tlmiace
    • fialová alebo modrá upokojujú
  • povzbudzujúce 
    • žltá a oranžová deti lákajú na hry a aktivitu

Pri rozhodovaní sa vo výbere farby do miestnosti je dôležitým aj fakt či sa jedná o dennú alebo nočnú časť bytu. Denné miestnosti sú väčšinou vymaľované žiarivými farbami (odporúčame skôr pastelové ako krikľavé farby), kým nočné tlmenými. Detská izba má však viacero úloh - je dennou aj nočnou miestnosťou pre dieťa. Slúži dieťaťu od prebudenia, cez hranie, zábavu, učenie, odpočinok až po spánok. Preto odporúčame ako skvelé riešenie rozdeliť detskú izbu opticky na dennú a nočnú časť. Steny pri posteli namaľujeme v tlmených studených odtieňoch, napr. fialová pre dievča a modrá pre chlapca (môžu sa dolepiť alebo domaľovať hviezdičky a mesiac). V kontraste so žiarivou dennou časťou, ktorá je určená na aktivity ako hranie sa alebo učenie, napríklad béžová alebo pastelové odtiene zelenej alebo žltej.

Nielen farby, ale aj motívy na stenách deti motivujú a napĺňajú pozitívnou energiou. Odporúčame sa zamerať na motívy s “dlhodobejším efektom”, ktorým sú zaručene písmenká, bežné predmety a zvieratká, ktoré deti spoznávajú od malička a sú ich každodennou súčasťou na rozdiel od animovaného hrdinu, ktorý sa môže meniť každým týždňom. Stavte radšej na klasiku.

A čo klasická biela stena? Samozrejme, nikto vám ju nezakazuje. Treba však myslieť na to, že môže byť lákadlom pre malých umelcov a čoskoro budete môcť maľovať znovu. Ak však chcete nechať prejaviť kreativitu vašich detí, zvoľte typ farby JUPOL Gold - vysokokvalitnej umývateľnej farby na steny, ktorá má dobrú odolnosť na mokré čistenie univerzálnymi domácimi čistiacimi prostriedkami. Takto budú spokojné obe strany - deti môžu kresliť znova a znova a rodičia budú mať čisté steny. Fantázii sa medze nekladú a barbu zoženieme aj vo viacerých farebných prevedeniach na základe vašich požiadaviek, takže môžete deťom namaľovať na stenu napríklad aj čiernu tabuľu.

Momentálnym trendom je škandinávsky štýl, ktorý je jednoduchý a najviac sa k nemu hodia biele alebo steny v odtieňoch sivej. Sivá je veľmi príjmená farba, ktorá je neutárlna a jednoducho sa kombinuje s doplnkami, nábytkom, kobercom, atď. Mnohokrát sa stáva, že sa rodičia obávajú optického zmenšenia priestoru - nemusíte sa báť, existuje viac ako 500 odteňov sivej a my vám s vhodným výberom radi pomôžeme.

S pribúdajúcim vekom detí sa pripravte na to, že budete určite ich "kráľovstvo" maľovať častejšie ako iné miestnosti v byte, preto sa pýtajte aj na ich názor aká farba by sa im najviac páčila. Najmä to však dá zabrať nielen vám, ale i stenám vo vašom byte/dome. Aby každé nové maľovanie zvládli vaše steny bez ujmy na estetickom a zdravotnom hľadisku, dajte im predovšetkým kvalitný základ, najlepšie z prírodného materiálu - sadry. Sadrové stierky a omietky Rimano od spoločnosti Rigips  sú vhodné pre alergikov, pôsobia ako prirodzený regulátor vlhkosti v interiéri, majú vynikajúce akustické a protipožiarne vlastnosti, a bez námahy pomáhajú docieliť dokonalú hladkosť stien.

Autor: Simona Zámečníková, 20. máj 2020

Zdroje: www.rigips.sk, www.jub.sk, www.envato.com(obr.)

Páčil sa Vám článok?

Zdielajte..
 

Ďalšie články: