V oblasti stavebníctva sa neustále stretávame s tvrdením, že vzduchotesná konštrukcia domu nie je zdravá. To však nie je pravda, ak viete ako správne dom tesniť.  Komfortné a zdravé bývanie vyžaduje prúdenie vzduchu, ale nie samovoľné. Je nutné, aby ste vedeli vzduch, ktorý prúdi celým domom a to nie len ten, ktorý prúdi dnu, ale aj von, kontrolovať. Tesnosť konštrukcie je základom pri budovaní nízkoenergetických domov. V prípade, že konštrukcia nie je správne a kvalitne utesnená, uniká z nej teplý vzduch von. Zároveň Vám správna izolácia domu zabezpečí ochranu pred vlhkosťou a rosením.

Dôvodom prečo sú vlhkosť alebo rosenie nebezpečné pre dom a samotnú stavbu je, že sa po ceste von z domu skondenzujú v stavebnej konštrukcii a spôsobujú jej poškodenie. Okrem poškodenia konštrukcie Vášho bývania a tým stability celého domu, môžu spôsobovať plesne, ktoré škodia nie len domu ale aj Vášmu zdraviu. Najohrozenejšími časťami stavby pri zlej izolácii sú konštrukcie šikmých striech a obytné  podkrovia.

Najväčším zdrojom vlhkosti vo vnútri domu sú ľudia sami, ale aj domáce zvieratká a samozrejme rastliny. Dýchaním, varením, sprchovaním, umývaním a vlastne všetkými činnosťami, pri ktorých sa vytvára para a to sa deje najmä v zimnom období.

Na predchádzanie všetkým nepriaznivým vplyvom na konštrukcie domu je dôležitou nutnosťou komplexné zateplenie a kvalitná parozábrana a to najmä v podkroví. Ideálnym materiálom pri šikmej streche je sklená vlna. Tá musí byť pružná, pevná a nesmie sa prehýbať. Ak dáte kvalitnú sklenú vatu, bude Vám stačiť aj tenšia vrstva a jej tepelnoizolačné vlastnosti budú výborné. Pri kvalitnej izolácii je jednoduché aj jej umiestnenie do kovovej konštrukcie a následné zaklopenie sadrokartónovými doskami. S kvalitnou izoláciou môžete dosiahnuť dokonca vyše 50% úsporu nákladov na vykurovanie. Samozrejme nie je to len sklená vlna, ktorá zabráni samovoľnému prúdeniu vzduchu a vlhkosti. Pred zaklopením sadrokartónovými doskami je podstatné venovať pozornosť správnej parozábrane. Tá reguluje množstvo vlhkosti a zabraňuje jej usádzaniu v krokvách a plášti strechy. Kvalitná parozábrana by sa mala prispôsobiť každému ročnému obdobiu a teplotným rozdielom medzi interiérom a exteriérom. Pri výbere kvalitnej izolácie je lepšie sa obrátiť na odborníka a mať na pamäti že prvotná investícia bude určite vyššia, ale bude Vám šetriť náklady po celú dobu životnosti Vášho domu.