search
Quatro
Cenová ponuka
Zateplíte v lete, budete vďační v zime
290x     36x     0x    

Zateplíte v lete, budete vďační v zime

Zateplenie fasády je dnes v podstate úplne bežnou súčasťou takmer každej stavby. Izolačné materiály sa aplikujú ako na novostavby, tak i pri rekonštrukcii/sanácii starších rodinných domov. Zatepľovanie je väčšia investícia, preto je potrebné myslieť na faktory, ktoré zaručia správne a funkčné zateplenie domu, pretože len tak sa nám investícia môže o niekoľko rokov vrátiť.

Prečo zatepliť?

Hlavným dôvodom je zníženie tepelných strát v zime a zároveň ochrana pred kumuláciou tepla v lete. Vďaka zatepleniu celého domu alebo jeho častí, môžete na poplatkoch za energie ušetriť okolo 30 až 60 %. Tradičnými izolačnými materiálmi sú polystyrén či minerálna vlna. Možno ich označiť za najúčinnejšie i najpoužívanejšie. Na trhu sú však aj rôzne iné druhy izolácie.

Správny systém zateplenia

Nepodceňte vhodne zvolený systém zateplenia. Zateplenie môže prebiehať dvomi spôsobmi :

1. Kontaktný systém, ktorý je najpoužívanejším vytvára súvislé zateplenie stien (izolačný materiál v priamom kontakte s murivom). Pri jeho aplikácii nedochádza k tvorbe tepelných mostov. Finančne je najideálnejším spôsobom. Pri kontaktnom systéme sa využíva doska z tvrdenej minerálnej vlny alebo klasický či extrudovaný polystyrén.

2. Odvetraný systém je finančne náročnejším, čo sa však vráti úmerne v jeho nadštandardným vlastnostiam. Rozdiel je v tom, že medzi murivom a izolačným materiálom a samotnou fasádou je vzduchová medzera, ktorá zaručuje odvod vlhkosti z izolácie a vlhkosť tak nemá šancu sa opäť zrážať. Odvetraná fasáda patrí medzi najmodernejšie a esteticky najpríťažlivejšie druhy fasády. Izolačným materiálom je najčastejšie minerálna vlna. Samotné fasádne panely sú rôznych tvarov, farieb a štruktúr. Upevňujú sa na hliníkovú alebo drevenú konštrukciu.

Výber izolácie

Najčastejšia voľbou je polystyrén. Je síce finančného hľadiska najvýhodnejšou voľbou a zároveň spĺňa účel a má svoje nespochybniteľné izolačné vlastnosti. Oplatí sa však na ponuku trhu s izolačnými materiálmi pozrieť trochu detailnejšie a zistiť si viac informácií o rôznych materiáloch - zistíte, že ceny nie sú tak odlišné a objavíte materiály, ktoré sú pre vašu fasádu vhodnejšie. Treba dbať najmä na izolačné vlastnosti materiálu, ktoré definuje tepelná vodivosť. Čím je vodivosť nižšia, tým sú tepelnoizolačné vlastnosti lepšie. 

Výber materiálov:

-Polystyrén(λ = 0,031 – 0,040 W/(m . K))

-Extrudovaný polystyrén (λ = 0,034 – 0,040 W/(m . K))

-Minerálna vlna (λ = 0,034 – 0,042 W/(m . K))

-Drevovláknitá izolácia (λ = 0,038 – 0,05 W/(m . K))

-Fenolová pena (λ = 0,020 W/(m . K)))

-Penové sklo (λ = 0,036 – 0,048 W/(m . K))

-PUR – Penový polyuretán (λ = 0,023 – 0,032 W/(m . K))

-Hrúbka tepelnej izolácie

Na Slovensku je táto norma určená na 15 cm hrúbku tepelnej izolácie. Zateplenie fasády niečo stojí, no náklady sa časom vrátia aj viacnásobne.

12 častých chýb pri zatepľovaní budov a ako im predísť

1. Nesprávna hrúbka izolačnej vrstvy

Ako sme už spomínali vyššie - 15 cm.. Hlavným cieľom zateplenia je ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Treba si uvedomiť, že pokiaľ sa rozhodnete ušetriť na hrúbke izolantu, môže dochádzať ku kondenzácii, vlhnutiu a vzniku plesní, hlavne v kútoch.

2. Nesprávne lepenie tepelnoizolačných dosiek

Je nutnosťou dodržať správny technologický postup v závislosti od typu izolačného materiálu.

3. Sokel zatepľovať netreba

Zateplenie sokla by malo byť súčasťou celého systému zateplenia budovy. V praxi sa na tomto “detaile” neraz šetrí, čo spôsobuje vznik nežiaducich tepelných mostov, ktoré narúšajú rovnováhu celého izolačného systému.

4. Zateplenie na mokré murivo

Izolačné dosky je možné lepiť iba na suchý, čistý podklad zbavený nečistôt.

5. Nevhodný výber fasádnej farby

Dizajnové riešenie nemusí byť vždy aj funkčné. Treba si uvedomiť, že príliš tmavé fasádne farby aj napriek svojej atraktivite majú tendenciu prehrievať izolačný systém, pretože absorbujú slnečné žiarenie. 

6. Kotvenie pomocou nesystémových hmoždiniek a nedodržanie rozostupov medzi kotvami

O kotvení izolačných dosiek sa vedú nekonečné diskusie. Pri plánovaní zatepľovania netreba podceniť ich výber a namiesto “no name” produktov sa zamerať na kvalitné kotviace prvky, ktoré odporúča dodávateľ zatepľovacieho systému. 

7. Potrebujeme zakladaciu lištu? Ako založiť zateplenie?

Pred začiatkom lepenia izolačných dosiek je potrebné založiť prvú radu zateplenia. Izolačné dosky nalepíme nad už nalepené soklové izolačné dosky a skontrolujeme ich rovinnosť. Ak už zakladáte zateplenie na bežné hliníkové soklové profily, nezabudnite na správne prevedenie detailu. A to preloženie sieťky cez profil alebo použitie nasadzovacej lišty s odkvapovým nosom. Predídete tak vzniku trhlín pri ukončení zateplenia.

8. Kamenný obklad na fasáde

Kamenný obklad skrášli nejednu fasádu. Ak ho chceme mať na zateplenej fasáde, musíme si to premyslieť už pri realizácii zateplenia. V miestach obkladu je potrebné nastaviť hrúbku zateplenia/izolantu tak, aby finálne obklad lícoval s fasádou. Rovnako je potrebné správne prevedenie zdvojenej výstužnej vrstvy a ukotvenie zateplenia. Na kotvenie sa používajú kotvy s oceľovým tŕňom, min. 8 ks/m2. Hmotnosť obkladu nesmie byť väčšia ako 35 kg/m2. Detaily nájdete v technologickom predpise pre zateplenie v kapitole 5.3.

9. Gletovanie výstužnej vrstvy

V praxi sa často stretávame s “mliekovaním” alebo “gletovaním“ preriedenou vrstvou lepidla, ktoré sadnú na armovaciu vrstvu.

10. Spracovanie detailov pri zatepľovaní

Zateplenie budovy je aj o detailoch, ktoré je potrebné vyriešiť. Problémom môžu byť komplikované, členité fasády a vikiere, či balkóny, prípadne zložité strechy s množstvom klampiarskych detailov.

11. Škáry medzi izolačnými doskami vyplnené lepiacou maltou

V dôsledku nesprávneho založenia zateplenia môže dochádzať k vzniku škár medzi izolantmi. Pokiaľ sa jedná o škáru do 4 mm je možné ju vyplniť tepelnoizolačnou penou po celej hrúbke izolantu. Škáry väčšie ako 4 mm sú neprípustné.

12. Zateplenie na poslednú chvíľu

V dnešnej dobe sa všetko robí na poslednú chvíľu. Aj zateplenie domu ľudia nezriedka riešia na jeseň. Problémom však môže byť nestabilné počasie - zvýšená vlhkosť vo vonkajšom prostredí a príliš nízke teploty pre aplikáciu lepiacich mált. 

Na zateplenie fasády je potrebné začať myslieť už v zime, kedy máte čas vypočítať si spotrebu a cenu materiálu. Dôležitý je aj výber vhodnej stavebnej firmy - napríklad nás :)

Zdroj: www.baumit.sk, www.zdrave-byvanie.com

Publikované: 04.08.2020

Páčil sa Vám článok?

Zdielajte..
 

Ďalšie články: